Skip to main content

Denní stacionář Břežany - O službě

Pobytové prostory denního stacionáře jsou bezbariérové, jedná se o dvě místnosti, vstupní šatnu a bezbariérové sociální zařízení pro uživatele (WC a sprchový kout) a sociální zařízení pro pracovníky.

Větší obytná místnost je pomyslně rozdělena na tzv. aktivní zónu činností, kterou tvoří pracovní stoly, židle, skříňky na materiál a pomůcky, tabule, nástěnky a pracovní zázemí pracovníků stacionáře – stůl, PC, skříňky na dokumenty a materiály. Další část této místnosti tvoří vybavená kuchyňská linka a jídelní stůl s židlemi. Zde jsou společně připravovány svačinky, čaj, káva …

Prostorově menší místnost, do které se vchází přes první místnost, je uzpůsobená na relaxaci, oddych a odpočinek. Je vybavena kobercem, sedací pohovkou, křesly, psacím stolem s PC pro uživatele, televizí a sportovním nářadím – ribstolem a rotopedem.

V těsné blízkosti prostor denního stacionáře je vybudován zařízený sportovní areál (venkovní trampolína v úrovni terénu, venkovní stůl na stolní tenis, ruské kuželky, hřiště na nohejbal, volejbal, košíkovou, pískové doskočiště, ohniště s lavicemi a venkovními sety k sezení a venkovní rekreační bazén). Stejně tak se v sousedství stacionáře nachází hospodářské zázemí pro chov zvířat a animoterapie.

Program sociální služby je stanoven tak, aby byl rozmanitý, aktivní a vyhovoval životnímu rytmu lidí s mentálním postižením. V rámci aktivizačního programu klademe důraz na rozvoj manuálních dovedností, sebeobsluhy a upevňování fyzické zdatnosti. Služba Denní stacionář má pestrou nabídku aktivit a každý si v této škále činností najde takovou aktivitu, která ho baví a ve které může být úspěšný. Do této škály patří nejrůznější vzdělávací, výchovné, aktivizační činnosti typu výtvarných, pracovních, hudebních, rukodělných, sportovních či vědomostních aktivit (např. práce s keramickou hlínou, pletení z pedigu, tkaní koberců, nácvik domácích prací, kurzy vaření spojené s nákupem surovin, práce na PC, fotografování, snoezelen, wellness, animoterapie a hiporehabilitace,…). V rámci sportovních aktivit prezentují službu denního stacionáře, plánují si poznávací výlety.